2024-04-14

Czy dom całoroczny musi mieć pozwolenie na budowę?

domki bez pozwolenia

Planowana budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami, co najmniej 6 dokumentami, które należy przekazać do właściwych organów w celu rozpoczęcie inwestycji. Wiąże się to z czasem i wydatkami, dlatego domki bez pozwolenia cieszą się coraz większą popularnością. Co warto o nich wiedzieć?

Całoroczny dom – co trzeba zrobić przed rozpoczęciem inwestycji?

Całoroczne domki bez pozwolenia to minimum formalności, gdyż jedynego co trzeba zrobić to zgłosić się do odpowiedniego urzędu z informacją o planowanej inwestycji. Zmiany w przepisach prawa obowiązują od 2020 roku, kiedy Prezydent RP złożył swój podpis pod nowelizacją Prawa budowlanego. Jeśli całoroczne domki nie przekraczają 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Zmiana w przepisach umożliwia również budowę garaży, budynków gospodarczych oraz tarasów budowanych w niewielkiej odległości od domu.

Zanim domki bez pozwolenia zostaną zbudowane, należy przyjrzeć się bliżej miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. Jak zachować się w sytuacji, kiedy nie ma planu? Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie się z organem wykonawczym w gminie czy urzędzie miasta w celu uzyskania dodatkowych informacji (trzeba wykonać telefon do wydziału zagospodarowania przestrzennego).

Domki bez pozwolenia to nie domy jednorodzinne

Aby nie zinterpretować błędnie przepisów prawa, należy mieć świadomość, że domki bez pozwolenia to budynki rekreacyjne, a nie nieruchomości jednorodzinne, gdyż mają inne przeznaczenie. Kiedy budowa domku ma zostać sfinansowana z kredytu hipotecznego, niezbędne jest dostarczenie do banku adnotacji uzyskanej w urzędzie, że nie istnieją prawne zastrzeżenie do rozpoczęcia budowy.

Rozpoczęcie budowy jest możliwe, kiedy powierzchnia zajmowana przez domki bez pozwolenia nie przekracza 35 m2, ustawodawca nie zezwala na użytkowe poddasze, nieruchomość musi być jednopiętrowa. Domek musi być wolnostojący – to kolejny warunek umożliwiający budowę bez zbędnych formalności. Kiedy wziąć pod uwagę działkę, której powierzchnia ma 500 m2 to może zostać na niej wybudowana tylko jedna nieruchomość.

Domki bez pozwolenia mogą stanowić także źródło dochodu, a ich skupem zajmują się specjalne firmy, które znajdują najkorzystniejszą ofertę i jednocześnie pozwalają uniknąć zbędnych formalności i dokumentacji.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.