Kto może starać się o zachowek i jak to wygląda?
![zachowek kraków](https://pawelratajczak.pl/wp-content/uploads/2021/06/zachowek-krakow.jpg)
Testament to jedyna uznawana prawnie forma oświadczenia naszej woli na wypadek naszej śmierci. Możemy w nim przekazać nasz majątek osobom innym niż Ci uprawnieni do dziedziczenia ustawowo. Czym jest zachowek i komu się należy?
Czym jest zachowek?
Spadkodawca może cały swój majątek przekazać osobom trzecim, które ustawowo nie byłyby uprawnione do dziedziczenia. Czy w takim wypadku najbliższa rodzina pozostaje w żaden sposób niezabezpieczona? Otóż, nie. Mimo, że zmarły zadeklarował przekazanie części lub całości majątku komuś innemu, to jego rodzice, współmałżonek, a także dzieci mogą ubiegać się o zachowek. Zachowek to forma zabezpieczenia najbliższej rodziny na wypadek gdyby spadkodawca nierozsądnie dysponował swoim majątkiem i nie uwzględnił ich w swoim testamencie, a np. pod wpływem impulsu chciał przekazać wszystko na osobie trzeciej.
Ile wynosi zachowek?
Istnieją ogólnie zasady naliczania zachowku (najczęściej połowa lub 2/3 tego, co należałoby Ci się w przypadku braku testamentu), jednak w rzeczywistości pod uwagę bierze ogrom innych czynników. Z uwagi na zawiłość języka prawniczego, starając się o właściwe obliczenie zachowku, zarówno ze strony uprawnionych członków rodziny zmarłego, jak i osób trzecich ujętych w testamencie warto zasięgnąć porady specjalisty. Prawo spadkowe tylko z pozoru wydaje się proste, ale nieznajomość szczegółów może nas wiele kosztować. Wpisując odpowiednie hasło i interesującą Cię okolicę np. zachowek Kraków, szybko znajdziesz odpowiednią osobę do poprowadzenia Twojej sprawy.
Czy można stracić prawo do zachowku?
Choć wiele osób uważa, że zachowek im się bezwzględnie należy z tytułu pokrewieństwa, to może się okazać, że jednak go nie otrzymają. Prawo do tej części spadku tracą osoby, które zostały: wydziedziczone w testamencie, uznane za niegodne dziedziczenie (np. ze względu na popełnione przestępstwa). W przypadku małżeństw otrzymanie zachowku wyklucza również separacja lub złożenie przez zmarłego wniosku o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka, która zostanie sądownie uznana.
Jak widzisz, sprawy majątkowe nie należą do najprostszych i potrafią się ciągnąć latami. Z tego względu warto zawczasu udać się do prawnika, który pomoże nam spisać testament w taki sposób by nie pozostawiał on wątpliwości w związku z naszą wolą.