2024-04-14

Jak przygotować działkę do zimy?

szklarnia ogrodowa

Jesień to okres kiedy cały świat przygotowuje się do zimy. Warto zawczasu pomyśleć więc
o przygotowaniu swojej działki i roślin na ten trudny i zimny okres. O czym warto pamiętać, aby na wiosnę móc się cieszyć pięknym otoczeniem na nowo.

Przygotowanie roślin do zimy

Zimowanie to często czas próby dla naszych działkowych nasadzeń. Warto więc uwzględnić kilka podstawowych kroków, aby przetrwały do wiosny:

  1. Sprawdzamy drzewa oraz krzewy pod kątem chorób — wszelkie oznaki warto zaznaczyć, malując zagrożone części sprayem, będą one przeznaczone do wycinki
    w okresie przedwiośnia.
  2. Jesienią dobrze jest też przekopać rabaty, aby spulchnić ziemię pod kwiaty, które planujemy zasadzić wiosną. Dodatkowo warto wykonać tę samą czynność przy krzewach i ściółką ze zgrabionych na działce liści.
  3. Jeśli posiadamy rośliny nieco bardziej egzotyczne i tym samym gorzej przystosowane do zimowania w naszym klimacie, dobrze jest zakryć je włókniną. Podobnie jak niektóre gatunku mało odporne na mróz, choć dość często spotykane w naszych ogrodach. Szczególnie młode sadzonki taki roślin warto zabezpieczyć. Świetnie w tej roli sprawdzi się agrowłóknina lub specjalne maty słomiane. Szklarnia ogrodowa — jak zabezpieczyć przed zimną?
  4. Miłośnicy zwierząt mogą też przygotować ze zgrabionych liści legowiska, dla jeży, które z wdzięcznością zapadną w nich w zimowy sen.

Szklarnia ogrodowa – zabezpieczamy naszą cieplarnię przed zimą.

Koniec sezonu działkowego to dobry moment na porządki w szklarni. Przygotowania do zimy dobrze jest zacząć od usunięcia roślin, tak abyśmy mieli swobodny dostęp do ścianek i dachu. Przed zimną konieczne może się okazać gruntowne czyszczenie konstrukcji od wewnątrz. Dobrze jest umyć przeszklenia z obu stron i sprawdzić szczelność całej konstrukcji. Następnie oczyszczamy glebę z chwastów i resztek roślinnych i odkażamy, aby nie zimowały w niej żadne choroby mogące zaszkodzić nowym roślinom. Odkażeniu warto zresztą poddać całą konstrukcję i wszystkie narzędzia ogrodowe. Szklarnia ogrodowa jest idealnym siedliskiem bakterii i grzybów, dlatego nie warto pomijać tego kroku. Ostatnim krokiem jest umieszczenie w szklarni roślin, które mają tam zimować. Tak przygotowana szklarnia ogrodowa, będzie nas na nowo cieszyć wiosną.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.