2024-02-22

Jaki skład może mieć koc? Kiedy będzie ciepły i funkcjonalny?

koce bawełniane

Koce to bardzo wdzięczne elementy wyposażenia każdego mieszkania. Mogą pełnić one zarówno rolę funkcjonalną, czyli ogrzewać w zimniejsze dni, jak i rolę dekoracyjną, czyli stanowić piękną ozdobę dla wnętrza. Jakie koce wybierać? Jaki powinny mieć skład, abyśmy byli z nich w pełni zadowoleni?

Jak sprawdzają się koce z wełny?

Koce wełniane są bardzo praktyczne w użytkowaniu i z pewnością mają bardzo wielu zwolenników. Wełna bardzo dobrze sprawdza się bowiem zarówno w najbardziej mroźne dni, jak i podczas pory nieco cieplejszej. W zimę bowiem grzeje, natomiast w upały chłodzi. Przeciwnicy koców wełnianych najczęściej podnoszą, że są one niekomfortowe w użytkowaniu, ponieważ mają szorstką powierzchnię, a co za tym idzie – „gryzą”. Faktycznie, koce wykonane w 100 % z wełny mogą być nieco nieprzyjemne w dotyku. Dla osób szczególnie wrażliwych poleca się koce wełniane z domieszką akrylu. Taki skład powoduje, że stają się one przyjemniejsze w dotyku.

Koce bawełniane – wady i zalety

Jednymi z najczęściej wybieranych koców są koce bawełniane. Bawełna jest dość ciepła, a dodatkowo bardzo przyjemna w dotyku, czym z pewnością wygrywa z kocami wykonanymi w 100 % z wełny. Koce bawełniane są bardzo praktyczne w użytkowaniu – można je łatwo utrzymać w czystości, a dodatkowo doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu leżąc pod tego typu kocem nie pocimy się. Ponadto ich pranie jest dziecinnie proste – nie trzeba na nie wyjątkowo uważać. Koce bawełniane dość łatwo się gniotą, jednak wykonane w 100 % z bawełny polecane są szczególnie dla dzieci, ponieważ nie uczulają. Dla delikatnej skóry maluszków tego typu koce będą więc idealne.

Czy warto inwestować w koce kaszmirowe?

Kaszmir to materiał dość luksusowy, dlatego też koce wykonane z niego będą na pewno dużo droższe niż te wykonane na przykład z bawełny. Doskonale sprawdzi się on w domach osób, które uwielbiają wygodę i komfort. Koc wykonany z kaszmiru bowiem jest niezwykle przyjemny w dotyku i lekki. Mogłoby się wydawać, że tak delikatne koce będą pełnić w mieszkaniu jedynie funkcję dekoracyjną. Nic bardziej mylnego – koce kaszmirowe świetnie utrzymują ciepło, a więc oprócz swoich zalet wizualnych posiadają również walory funkcjonalne. Koce kaszmirowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ponadto nie gniotą się one tak bardzo, jak na przykład koce bawełniane. Ich największą wadą jednak jest cena – są to produkty dość drogie, choć z pewnością będą służyły nam na długie lata.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.